Magnoila – hodowla i pielęgnacja

Miłośnicy ładnych a zarazem delikatnych kwiatów, zapewne doskonale wiedzą, jak piękną rośliną jest magnolia. Jej hodowla jest w Polsce ograniczona ze względu na surowy klimat. Okazuje się jednak, że przestrzegając podstawowych zasad pielęgnacji, można je z powodzeniem sadzić w ogrodzie i cieszyć się delikatnie różowymi kwiatami. Poniżej przedstawiamy, jak powinno się uprawiać te rośliny oraz, jakie choroby im zagrażają.

Uprawa magnolii

Magnolia powinna być zasadzona w miejscu zacisznym, osłoniętym przed mroźnymi wiatrami oraz dobrze nasłonecznionym. Kupując sadzonkę, należy również pamiętać, że w czym bardziej zacienionym kącie ją posadzimy, tym słabiej ona zakwitnie. Ponadto, tego rodzaju krzaczki i drzewka wymagają lekko kwaśnej gleby, która będzie jednocześnie również przepuszczalna i próchnicza. Po umieszczeniu w niej rośliny, należy ją wyścielić korą sosnową lub torfem ogrodniczym. Pozwoli to na ochronę korzeni przed zmarznięciem oraz na utrzymanie właściwej wilgotności gleby. Dobór odpowiedniego miejsca w ogrodzie, gdzie zostanie zasadzona magnolia, powinien być dobrze przemyślany, ponieważ późniejsze jej przesadzenie nie będzie już możliwe, ze względu na kruche i wrażliwe korzenie. 

W ciągu roku wskazane jest kilkukrotne zasilenie roślin nawozem wieloskładnikowym. Najlepiej zrobić to w miesiącach od marca do początku lipca. Sadząc magnolie należy również pamiętać o utrzymywaniu odpowiedniego poziomu zakwaszenia gleby. Świetnie sprawdzi się w tym przypadku zjawisko mikoryzy, czyli korzystne współżycie roślin i grzybów symbiotycznych. Można ją wprowadzić do hodowli poprzez zastosowanie specjalnych szczepionek mikoryzowych dla roślin wrzosowatych.

Magnolia jest rośliną, którą należy regularnie podlewać szczególnie w okresach suszy. Dotyczy to w szczególności roślin młodych, czyli takich, które zostały zasadzone w ciągu ostatnich dwóch lat. Młode krzewy należy również chronić na zimę przed mrozem i wiatrem.

Szkodniki i choroby dotykające magnolie

Sygnałem, że coś niedobrego dzieje się z rośliną, są przebarwione na żółto liście oraz zamierające korzenie. Koniecznością jest wtedy zakwaszenie gleby, na przykład przy użyciu kwaśnego torfu. Magnolia może zostać także zaatakowana przez szkodniki, takie jak przędziorki, które żerują na roślinie od maja do końca sierpnia. W wyniku ich działania, na liściach pojawiają się przebarwienia, a same liście z biegiem czasu usychają i odpadają. Aby zwalczyć szkodniki, należy roślinę spryskać odpowiednim preparatem oraz regularnie ją nawozić.