Co warto wiedzieć o tworzeniu ogrodów?

Posiadanie pięknego ogrodu, który będzie stanowił ozdobę domu to marzenie wielu osób. Podczas projektowania i tworzenia ogrodu można popełnić cały szereg błędów, co najczęściej zdarza się osobom debiutującym w tej dziedzinie. Aby się przed tym ustrzec warto poznać podstawowe zasady tworzenia przydomowych ogrodów.

Ogród powinien pasować do stylu domu

Jeśli chodzi o rodzaje ogrodów to wyróżnić możemy między innymi ogrody wiejskie, angielskie, pałacowe czy japońskie. Sam jednak fakt, że dany typ ogrodu nam się podoba nie powinien determinować jego wyboru. Ogród powinien pasować do stylu domu oraz jego bezpośredniego otoczenia. Jeśli więc mamy dom nowoczesny to lepiej nie decydować się na ogród w stylu pałacowym.

Wybór roślin nie może być przypadkowy

Rośliny swoim rozmiarem powinny pasować do powierzchni działki. Jeśli jest ona wyjątkowo mała lepiej nie sadzić dużych i rozłożystych drzew. Ponadto wybierając rośliny nie możemy kierować się jedynie chęcią posiadania jakiegoś pięknego okazu. Logicznym wydaje się sadzenie tych roślin, które dobrze sobie poradzą w danych warunkach glebowych i występującym tu nasłonecznieniu. Jeśli nie wiemy dokładnie, jakie rośliny sprawdzą się u nas najlepiej dobrze jest sięgnąć po poradnik ogrodniczy.

Zachowaj umiar

W polskich miastach możemy spotkać wiele ogrodów, które cechuje przerost formy nad treścią. Zbyt duża ilość i różnorodność roślin jest dużym błędem. Podobnie rzecz ma się ze stosowaniem wielu elementów małej architektury czy kilku kolorów kostki brukowej. Zazwyczaj lepiej jest postawić na kilka gatunków roślin i zasadzić je w dużych skupiskach.

Myśl przyszłościowo

Każda, osoba, która sadzi rośliny musi pamiętać, że za kilka lat nie będą one wyglądały identycznie jak teraz. Rośliny z czasem osiągają dużo większe rozmiary i może być im za ciasno. Oprócz tego mając na uwadze przyszłość warto zapobiegać występowaniu szkodników takich jak krety i komary. Specjalne siatki umieszczone pod ziemią są niezwykle pomocne przy eliminowaniu kretów, które potrafią wyrządzić duże szkody. W ogrodzie będziemy z pewnością chcieli posiedzieć ze znajomymi albo poczytać książkę i wtedy uciążliwe mogą stać się komary. Aby nieco zmniejszyć ten problem  trzeba wiedzieć jak postępować z zastoinami wodnymi. Informacje na ten temat zawiera każdy dobry poradnik ogrodniczy.

Stworzenie pięknego ogrodu to zadanie wieloetapowe, które wymaga wiedzy, doświadczenia a także niemało cierpliwości. Początkujący ogrodnik zwykle nie uniknie popełnienia kilku błędów. Warto jednak stale zgłębiać wiedzę na temat ogrodów, bo ich posiadanie może w przyszłości przysporzyć nam wiele satysfakcji.